ICQ:551-545-801
1kcal = 4, 2 KJ

I luw the anorectic life!!

"UŽ ZAJTRA MôŽEM BYŤ CHUDŠIA, STAČÍ LEN VYDRŽAŤ TENTO DEŇ."
JSEM ? ANO
Stav: pisu si s milackem :-*a je mi spatne....to bude asi ta dloouha hladovka...hmm..

Zdravé papů

Grapefruity

1. září 2009 v 19:04 | Katrin :-*
-Pocházejí ze Střední Ameriky.

-Pomáhají při žilních onemocněních,křečových žilách,hemeroidech.
-Posilují imunitní systém,podporují produkci hormonů.
-Preventivně působí prroti infekcím a nachlazení.
-Čistí střeva a stabilizují střevní floru.
-Aktivují přeměnu látkovou v buňkách a růst buněk.
-Pomáhají ke snížení váhy.

Fíky

31. srpna 2009 v 17:40 | Katrin :-*
Charakteristika: čerstvé fíky chutnají medově sladce,jejich dužina je tak měkká,že se rozplývá na jazyku.Fíky patří k nejzdravějším přesnídávkách a obsahují spoustu živin.Jeden jediný fík za hodinu zažene hlad na celé dopoledne nebo odpoledne!...Vyživuje jak mozek,tak nervy a vitální silou pomáhá zbavit se nadbytečných kilogramůů!...

-> v 15ti g fíku je obsaženo 10kcal..navzdory nízké energetické hodnotě však zasytí..

-fíky regulují trávení / zácpa /
-pomáhají při unavě,nízké výkonnosti,nedostatku vnitřních podnětů.
-podporují schopnost soustředění
-zlepšují náladu , zbavují nervozity.
-mírní obtíže během menstruace....
-pomáhají hubnout...

Vitamíny

30. srpna 2009 v 21:41 | Katrin :-*

VITAMÍNY

Existují vitamíny rozpustné ve vodě nebo v tucích. Vitamíny rozpustné v tucích se nevylučují močí a jsou ukládány v těle, proto mohou být doplňovány jen ve zcela malém množství.
Vitamíny rozpustné v tucích
· Vitamín A
Je nutný k vidění, nezbytný pro růst, vývoj kostí, funkci pohlavních žláz a pro zdravý vzhled pleti i očí. V posledních letech se upozorňuje na protinádorový účinek. Hlavními zdroji vitamínu A jsou játra, žloutky, máslo, mléko, ovoce a zelenina se žlutým nebo oranžovým zabarvením, dále pak tmavozelené listy zelenin a papriky, dýně, hrášek a petržel. Daleko častěji se vyskytuje ve formě provitamínu A, nebo-li betakarotenu (např. v mrkvi, špenátu, kapustě, rajčatech). Můžeme si vytvořit v těle zásoby betakarotenu, které si organismus v případě potřeby dokáže přeměnit na vitamín A.
Nedostatek vitamínu A se projevuje šeroslepostí, přecitlivělostí na světlo, pálením pod víčky, zhoršením stavu kostí a zubů, poruchy kůže a sliznic. Vitamín A je rozpustný pouze v tucích, ne ve vodě.
Vitamín D
Vitamín D je potřebný pro normální vstřebávání vápníku a jeho ukládání v kostech. Malé množství vitamínu D je ve žloutku, v rybím tuku a játrech, semenech a v sýrech. Za určitých podmínek může být organismem vytvářen z provitamínu Ergosterinu v naší pokožce, a to působením slunečního záření.
Nedostatek vitamínu D v dětství způsobuje křivici, což znamená měknutí kostí z nedostatečného ukládání vápníku. U dospělých je odvápnění kostí (osteoporóza).
Vitamín E
Vitamín E má antioxidační působení, což má příznivý účinek na tlumení rozvoje chorob krevního oběhu, cévních komplikací a chrání před nádorovým onemocněním. Také pomáhá léčit rány a odstraňovat jizvy. Tím, že je obsažen ve všech potravinách, málokdy dochází k jeho nedostatku v organismu.
Denně bychom měli přijímat 100 mg vitamínu E. Potraviny bohaté na vitamín E jsou rostlinné oleje, obilné klíčky, ovesné vločky, vejce, ořechy, slunečnicová semena, špenát, kapusta, kopřivy a chřest. V období různých zátěží se doporučuje obsah vitamínu E zvýšit podáním vitamín E v přírodních tabletách. Pokud užíváte jako doplněk stravy železo, berte ho v jinou denní dobu než vitamín E, neboť železo vitamín E ničí.
Vitamín K
Vyskytuje se v játrech, rybách, mléce, kapustě a špenátu. Vitamín K je důležitou součástí procesu srážení krve.
Nedostatkem vitamínu K jsou především ohroženy malé děti a staří lidé, proto jim musí být vitamín K někdy podáván formou vhodných léků.
Teplo a vzdušný kyslík nepoškozuje vitamín K, škodí mu však denní světlo. Je proto vhodné ukládat potraviny vždy v temnu. Ideálním místem je chladnička nebo spíž.
Vitamíny rozpustné ve vodě
Mezi vitamíny skupiny B patří:
Vitamín B1
Brání únavě, napomáhá dobrému trávení a chuti k jídlu. Nedostatek vitamínu B1 způsobuje nespavost, nedostatek iniciativy, neschopnost koncentrace, nejistotu a deprese.Potřeba vitamínu B1 stoupá v těhotenství a při kojení, také roste při léčbě antibiotiky, průjmech, při těžkých stresech a při velké fyzické námaze. Výhodou je, že pokud konzumujeme zdroje vitamínu B1, automaticky dostáváme i jiné vitamíny skupiny B.
Zdroje: Sušené pivovarské droždí, pšeničné klíčky, otruby, játra,černý chléb, vepřové vnitřnosti, neloupaná rýže, pohanka, chřest, listnatá zelenina, lískové. ořechy,sušené ovoce obsahují vitamín B1.
Vitamín B2 - riboflavin
Pomáhá spalovat cukry, upravuje energetické mechanismy.
Nedostatek se projevuje drobnými vráskami nad ústy, pálením nebo suchem v očích, loupání nosu, uší a čela, mastícími se vlasy a červenáním očních víček, záněty kůže, praskání rtů.
Tedy potraviny nikdy nevařit bez přikrytí a po vaření vodu nevylévat! Část vitamínu se ničí v lednici. Dále tento vitamín ničí antibiotika, antikoncepční tabletky, utišující léky a nesprávné rozmrazování masa.
Zdroje: Droždí, pivovarské droždí, mléko, tvaroh, vejce, kakao, vlašské ořechy, ryby a brambory.
Vitamín B3 - niacin
Pomáhá likvidovat některé složky cholesterolu a tuků v krvi. Bez vitamínu B3 nemůže pracovat mozek.
Nedostatek se projevuje nespavostí, neklidem, podrážděností, rozptýleností a neschopností se soustředit.
Zdroje: Játra, tuňák, maso - hlavně krocan. Dále je obsažen v semenech¨slunečnice, v arašídech, tmavém pečivu, suchých fazolích i hrachu.
Vitamín B6 - pyridoxin
Je součástí enzymů a hraje velkou roli v metabolismu tuků a bílkovin.
Nedostatek vitamínu B6 se špatně rozlišuje, protože příznaky jsou podobné nedostatku jiných vitamínů skupiny B. Při velkých bolestech v lýtkách během noci je možno předpokládat, že se jedná o nedostatek vitamínu B6. Jestliže se objevuje brnění v rukou, třepotání očních víček a přitom se špatně spí a hodně zapomíná, je nedostatek vitamínu B6 dost pravděpodobný. Velmi důležitý je tento vitamín při onemocnění cukrovkou.
Zdroje: Především droždí, pšeničné klíčky, ořechy, arašídy, otruby, černé pečivo, brambory, banány, vejce, zelí a fazole.
Vitamín B12 - kobalamin
Pomáhá především při léčbě anémie. Je to velmi potřebný vitamín.Vitamín B12 hraje velmi důležitou úlohu v regulaci a správné funkci nervové soustavy. V podstatě by k nedostatku vitamínu B12 nemělo vůbec docházet, protože denní dávku bezpečně pokryje pestrá strava s obsahem masa, mléka a vajec. Vitamín B12 zajišťuje zdravý vývoj červených krvinek a podílí se na údržbě nervově tkáně.
Nedostatkem trpí velmi často také vegetariáni, vegani, makrobiotici. .
Zdroje: Hovězí a telecí játra, droždí. Jinak jediným zdrojem jsou živočišné produkty.
Ostatní vitamíny skupiny B
Kyselina pantotenová prodlužuje lidský život, léčí některé alergie, pomáhá růstu vlasů, optimalizuje metabolické procesy vedoucí k tvorbě energie.Projevy nedostatku jsou únava, pocit slabosti, deprese, poruchy spánku. Zdrojem je maso, mléko, žloutky, játra, luštěniny a obiloviny.
Biotin - vitamín H je nezbytný pro pokožku v dobrém stavu. Nedostatek brzdí růst a snižuje odolnost vůči chorobám. Dále se podílí na syntéze tuků, metabolismu aminokyselin, přeměny glukózy na glykogen v játrech a svalech. Nedostatek se projevuje poruchami pokožky, depresemi, únavou, bolestmi svalů.
PABA (PAB) - kyselina paraaminobenzoová se přidává do krémů na opalování, kde chrání citlivou pokožku před slunečním zářením.
Inozytol snižuje přebytky cholesterolu v krvi.
Kyselina listová je součástí metabolismu aminokyselin. Jejím zdrojem jsou luštěniny, listová zelenina, játra. Při nedostatku se může projevovat anemií, pocity slabosti, průjmy.
Acetylcholin je nezbytný pro činnost nervů.
Bioflavonidy - vitamín P pomáhá při léčbě křečových žil, hemeroidů a bércových vředů. Nedostatek může vést až k nádorům na mozku, k lámavosti cév-kapilár. Následkem jsou snadné modřiny, krevní podlitiny "červené žilky" zejména na stehnech žen. Nejvíce je obsažen v borůvce, citrusových plodech a grapefruitech, dále pak šípky, černý rybíz, hrozny, kořenová zeleniny, lusky, paprika a pohanka.
Vitamín C
Představuje 80% celé naší potřeby vitamínů. Skutečná potřeba vitamínu C je velmi individuální a závisí na mnoha okolnostech. Stoupá při nachlazení, v období chřipek, u kuřáků, při pravidelném požívání alkoholu, u cukrovkářů a u lidí, kteří požívají často maso. Dále při vleklých a chronických chorobách, při stresech a šocích. Pomáhá zvyšovat odolnost organismu proti veškerým chorobám, regeneruje nemocné tkáně, buňky a zvyšuje aktivitu leukocytů. Pomáhá také žlázám s vnitřní sekrecí při produkci hormonů. Skutečností je, že vitamín C může organismus chránit před rakovinou, ale nemůže ji léčit. Dále je nejlepším prostředkem proti nachlazení.
Nedostatek nedostatek způsobuje: rychlou únavu, deprese,nespavost a neklid.
Zdroje: Čerstvé i sušené šípky, černý rybíz, paprika, jahody, pomeranč,petržel, křen, řeřicha, kopřiva a další ovoce a zelenina.

O zdravém papůů...

30. srpna 2009 v 21:36 | Katrin :-*
Obecné zásady a přístupy k výživě a ke stravování:
- pohybujte se na čerstvém vzduchu(vydatná energie musí lehce převažovat nad jejím příjmem z potravy)
- nepřejídejte se a nezatěžujte tak svůj zažívací systém
- stavujte se častěji a dávejte si menší porce
- jídlo si v průběhu dne vhodně rozdělte (doporučuje se, aby 20% tvořila snídaně, 10% přesnídávka, 40% oběd, 10% svačina a 20% večeře)
- naučte se jídlo vychutnávat
- nekuřte a nepijte alkohol
Při jídle myslete na:
- pravidelný čas příjmu potravy
-pestrou stravu
-omezení tučných jídel a cukrů
-syrovou zeleninu a ovoce každý den
-pozor na solení a přepálený tuk
-1 cigareta zničí v těle 100 mg vitamínu C
-kofein zbavuje tělo zinku, draslíku a jiných minerálů
-alkohol zbavuje tělo vitamínů skupiny B a C, zinku a hořčíku
Na co máme dbát v dostatečné míře:
-mléko a mléčné výrobky - dodávají nám vápníku
-ovoce pro vitaminy - dobré jako svačinka
-čerstvá zelenina také ve formě salátů a obloh teplých jídel
-ryby - minimálně 2x týdně,obsahují jód
-celozrnné pečivo - je zdrojem vlákniny a vitamínu B

Jahody

30. srpna 2009 v 13:21 | Katrin :-*
-Zbavují střeva jedovatých látek,zmírňují trávící potíže
-Posilují imunitní system a přeměnu látkovou
-Pusobí krvetvorně a podporují růst buněk
-Odvodňují a snižují krevní tlak
-Posilují kosti,vlasy a kůži
-Zvyšují sexualni touhu.

Ostružiny

30. srpna 2009 v 10:27 | Katrin :-*
-Posilují imunitu
-Pomáhají při hemeroidech a křečových žilách
-Brzdí rozvoj zánětů sliznic
-Pomáhají při nervozitě a posilují proti stresu
-Zpevňují vaziva
-Působí pozbudivě na činnost žláz.

Hrušky

30. srpna 2009 v 10:23 | Katrin :-*
-Podporují exkreci,odstraňování odpadních produktů přeměny látkové
-Zmírňují trávící obtíže
-Upravují hospodaření vodou v těle.
-Spolupůsobí při odstraňování jedovatých látek z těla
-Napomáhají při ledvinových a močových obtížích
-Podporují krvetvorbu a růst organismu

-Zralé hrušky jsou dobře stravitelné!
-Jsou vhodné jako dětská strava!
-Při průjmu bychom hrušky konzumovat neměli!
-Těhotné ženy by je jíst též neměly!

Banány

29. srpna 2009 v 20:38 | Katrin :-*
-Působí preventivně proti vysokému tlaku
-Odvodňují tělo a snižují jeho hmotnost
-Zbavují organismus jedovatých látek
-Léčí zanícené žaludeční sliznice
-Snižují hladinu cholesterolu,posilují imunitní systém
-Pomáhají při poruchách spánku a uklidňují nervy.

Avokádo

29. srpna 2009 v 20:19 | Katrin :-*
-Pomáhá při hubnutí
-Podporuje duševní svěžest,bdělost a soustředění
-Mírní menstruační potíže
-Napomáhá žaludečním šťávám lepe využít bílkoviny
-Podporuje tvorbu červených krvinek
-Ideální zdroj bílkovin pro kojící matky

Meruňky

29. srpna 2009 v 20:12 | Katrin :-*
-Zpomalují proces stárnutí
-omlazují
-pomáhají při unavě,nesoustředěnosti
-posilují sliznice,kůži,vlasy,nehty
-podporují tvorbu buněk
-zlepšují krevní obraz
-pomáhají při suchosti v krku a nosohltanu
-zmírňují astmatické potíže

Jablíčka

27. srpna 2009 v 20:51 | Katrin :-*
-Snižují krevní tlak a hladinu cholesterolu v krvi
-posilují imunitu,srdce a krevní oběh
-stabilizují hladinu cukru v krvi
-posilují cévy,především slabé žíly
-čistí střeva
-posilují dásně

Zdroj: moje knižka o zdravém papůů :)

Ananas

24. srpna 2009 v 20:35 | Katrin :-*
Charakteristika-Vlastní plody srůstají se zdužnatělou lodyhou a s listovými listeny květenství v mohutné plodenství až 3kg těžká.

Původ-Ananas rostl původně jen v Jižní Americe-Brazilii a Paraguayi.Nyní se pěstuje v Mexiku , Portoriku, na Havaji a na Filipínách, v Thajsku, Africe a Austrálii- tedy tam,kde je celoročně dostatek sluníčka a vláhy ze subtropických dešťů.

Účinné látky- mimo biotinu a vitaminů B12 a E - obsahuje všechny vitaminy a 16 různých minerálních látek a stopových prvků.
Ananas obsahuje 70-88% vody,8-18% cukrů. Kompotovaný ananas ztrácí 60% vitaminů.
Ananas také obsahuje velké množství bromelainu - což je enzym , štěpící bílkoviny . Ananas se proto může stát důležitým spojecem zužitkovaných bílkovin v těle.

Nákup:zralé plody poznáme podle toho,že jsou tvrdé a vypouklé šupiny kůry se dají snadno odloupnout.Zelené ananasy jsou nezralé.Tmavé plody jsou jakostnější.Ananas nesmíme uchovávat ve velkém chladu!Při pokojové teplotě vydrží 1-2 dny..

Tak pro začátek ...Co je co...

24. srpna 2009 v 19:52 | Katrin :-*
Na začátek bych tu chtěla napsat o vitamínech,minerálech,bílkovinách,sacharidech,tucích a o vodě :) ... mám to ze své knížky o zdravé výživě...tak prosím kopírujte se zdrojem ;)...

Vitamíny-Tyto vysoce aktivní substance jsou v částech rostlin a se stravou se dostávají do našich střev a odtud prostřednictvím krve kk tělesným buňkám,kde se podílejí na početných chemických reakcích přeměny látkové.
My lidé-na rozdíl od zvířat - můžeme ve svém organismu vyrábět jen velice málo vitamínů v omezeném množství,musíme tedy tyto životně důležité látky denně přijímat ve stravě.Existuje asi 20 různých hlavních vitamínů,které mají asi 200 tzv. derivátů.chemických sloučenin odvozených ze základní látky.Rozlišujeme vitamíny rozpustné v tuku ( A , D, E , K ) a vutamíny rozpustné ve vodě.

Bílkoviny-Mnoho lidí se mylně domnívá,že nejlepším zdrojem bílkovin je maso.Není to pravda,rostlinné potraviny,tj. ovoce a zelenina , jsou mimořádně bohatými darci proteinu.Jejich předností je osm esenciálních , tedy životně nezbytných aminokyselin (což jsou stavební prvky bílkovin ) - fenylalanin,metionin,treonin,tryptofan,valin,leucin,isoleucin a lysin ve vysoké koncentraci.A všechny tyto stavební jednotky bílkovin poskytující lidskému organismu zdraví a mládí jsou obsaženy v ovoci a zelenině v optimálním složení pro lidský metabolismus.

!Pozor!-Raději avokádo než řízek..ovoce a zelenina mají jako dodavatelé bílkovin přednost před masem. Např.půlka avokáda poskytne organismu čtyřnásobné množství biologicky zužitkovaných bílkovin než vepřový řízek o stejné váze.

Sacharidy-Rostlinné potraviny,tedy ovoce a zelenina,vyrábějí s pomocí slunečního světla ve svých buňkách sacharidy ( souhrnný název pro cukry,dříve uhlovodany) . Naproti tomu maso,ryby nebo drůbež obsahují těchto živin velmi málo . Z hlediska lidského organismu je základním cukrem glukoza,jednoduchý cukr,česky někdy nazývaný hroznov cukr,vedle vitaminu C nejvýznamnější živina v celé přirodě.Sacharidy,resp. glukoza v ovoci a zelenině jsou hlavním zdrojem energie,udržují lidský organismus v dobrém stavu a jako nejdůležitější výživa nervů podporují mentální sílu , schopnost soustředění a optimismus....

Minerály-Minerální látky jsou anorganické substance(kovy, polokovy a nekovy ).,které rostliny přijímají spolu s dešťovou vodou a využívají pro přeměnu látkovou ve svych buňkách.Nejlepšími zdroji minerálů v přírodě ( a zároveň i vitamínů ) je ovoce a zelenina.

Tuky-Neboli mastné kyseliny.Jsou jich tisíce a jsou důležité pro stavbu olejovitě mastné ochranné membrány všech našich tělesných buněk.Kromě toho hrají mastné kyseliny významovou ulohu jakio geneticky podmínění dárci života , výrobci hormonů,dopravní prostředek např. pro vitamíny A,E a D nebo jako zdroj energie pro mitochondrie tělesných buněk.

Voda-My lidé sestáváme až ze dvou třetin z vody. Malé děti mají,chemicky vzato,více vody , staří lidé mají vody méně- vnějším znakem je svraštělá,vyschlá kůže.
 
 

Reklama